Charakteristika a zameranie MŠ
Charakteristika MŠ:
Materská škola je umiestnená v účelovej budove. Objekt je zariadený a prispôsobený na výchovu a vzdelávanie detí.
Prízemie budovy tvorí šatňa pre deti, riaditeľňa, kancelária ekonómky a vedúcej ŠJ, šatňa pre zamestnancov školy, skladové priestory a kabinety učebných pomôcok.
Na 1. poschodí sa nachádzajú tri herne, súčasťou dvoch z nich je aj spálňa, tretia spálňa je samostatná. Tiež sa tu nachádzajú toalety pre deti, jedálne pre deti, prevádzkové priestory školskej kuchyne a jedálne pre zamestnancov, sociálne zariadenie pre zamestnancov.
Ako náhrada za telocvičňu sa využíva spojovacia chodba, kde sa dokáže deťom vytvoriť rozsiahla prekážková dráha z rôznorodého telocvičného náradia, ktorým disponuje naša materská škola.
K štandardnému vybaveniu patria hračky, detská a odborná literatúra, rôznorodé učebné pomôcky, telovýchovné náradie a náčinie, hudobné nástroje, didaktická a audiovizuálna technika, výpočtová technika.
Materská škola disponuje interaktívnymi tabuľami alebo intaraktívnymi displejmi v každej triede, notebookmi, farebnými tlačiarňami, ktoré slúžia pre deti na výučbu. Ako ďalšie digitálne technológie využívame robotickú včelu Bee-Bot, MP3 prehrávače, CD prehrávače, fotoaparát, multifunkčné zariadenie, diktafón.
Vybavenie materskej školy spotrebným materiálom na výtvarné, grafomotorické a pracovné činnosti je dostatočné. Materiálne vybavenie materskej školy sa v rámci finančných možností pravidelne dopĺňa.
Nábytok rešpektuje antropometrické požiadavky detí, je funkčne rozmiestnený, farebne atraktívny. Priestory zariadení sú vždy originálne a nádherne vyzdobené.
K budove prislúcha aj priestranný školský dvor, ktorý je vybavený 1 pieskoviskom a 1 doskočiskom so šmykľavkou, šplhacou vežou, kolotočom, strunovými hojdačkami...
V školskom roku 2018/2029 na školský dvor pribudol altánok a šplhacia zostava, ktorú sme získali z grantových finančných prostriedkov Nadácie Pontis.
V školskom roku 2019/2020 sme z finančných prostriedkov poukázaných prostredníctvom OZ Fraštáčik zakúpili detské hojdačky.
V roku 2020/2021 sme vybudovali Čitáreň pod modrým nebom, ktorá je vybavená dvoma knižnými búdkami a záhradným nábytkom, tuli vakmi pre deti, množstvom detských encyklopédií. Finančné prostriedky na jej vybudovanie sme získali zo zamestnaneckého nadačného fondu Bekaert pomáha v Nadácii Pontis.
V nasledovnom školskom roku sme prostredníctvom úspešného projektu: V záhoníkoch pri domčeku, pestujeme zeleninku získali záhradný domček a tri vyvýšené záhony.
V roku 2023 sme grantových výzvach uspeli opäť a za zakúpené finančné prostriedky bol zakúpený na školský dvor preliezka tunel v tvare húsenice.
Zameranie materskej školy a jej aktivity:
Našim cieľom je podporovať u detí lásku k prírode a športu. Tiež tráviť viac voľného času s rodinami detí prostredníctvom rôznorodých akcií. Náš ŠkVP má názov FRAŠTÁČIKOV KOLOVRÁTOK.
Elokované pracovisko Fraštacká je zamerané na propagáciu zdravého životného štýlu, správnej životosprávy a čistého životného prostredia. Aktivity a interné projekty sú rozdelené do nasledovných okruhov:
ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL:
- Záujmové krúžky
Každoročne deťom ponúkame zaujímavé a pestré záujmové krúžky. Snažíme sa ich obmieňať a prispôsobovať záujmom a požiadavkám detí a rodičov. Vyskúšali sme ich už veľké množstvo. Boli to napríklad: šikovné rúčky, brušné tance, športový krúžok, fit lopty, aikido, anglický jazyk, hra na sopránovú zobcovú flautu, rozprávková joga, prírodovedný, počítačový krúžok... Záujmové krúžky sú prevádzané v popoludňajších hodinách. Realizované sú pedagogickými zamestnancami MŠ alebo externými lektormi.
- Európsky týždeň športu
Európsky týždeň športu sa koná v 38 krajinách Európy od 23. do 30. septembra. Každý školský rok vyberieme jednu športovú aktivitu, ktorú realizujeme s deťmi v dopoludňajších hodinách v čase od 01. septembra do 15. októbra. V minulosti sme zorganizovali Farebnú štafetu, detský aerobic... Národným koordinátorom Európskeho týždňa športu na Slovensku je Národné športové centrum. Počas Európskeho týždňa športu bude prebiehať široká škála iniciatív a aktivít, ktoré možno registrovať na stránkwww.tyzdensportu.sk
- Európsky týždeň mobility (ETM)
Mesiac september tradične patrí aktivitám na podporu udržateľnej mestskej mobility, do ktorej sa zapája aj Mesto Hlohovec. Do kampane sa každoročne zapájame i my formou rôznych dopravných aktivít.
- Čisté zúbky
V našej materskej škole si po obede čistia zúbky všetky deti okrem tých najmenších (2-3 ročných detí).
SPRÁVNA ŽIVOTOSPRÁVA:
- Pijeme vodu, nie cukor!
Čistú vodu sme zaradili do pitného režimu v triedach počas teplých období. Zakúpené sú detské dávkovače, ktoré sú umiestnené na prístupnom mieste pre deti. Každé dieťa v triede má svoj pohárik (označený menom alebo značkou), aby sa mohlo napiť kedykoľvek má chuť. Čistá voda v triedach slúži aj ako prevencia pred obezitou detí. Počas zimných mesiacov zaraďujeme nesladené čaje. Stolovú vodu a citronádu zaraďujeme i do jedálnych lístkov.
- Školské ovocie
Naša materská škola sa zúčastňuje na európskom programe podpory spotreby ovocia a zeleniny v školách s finančnou podporou európskeho spoločenstva. Dodávateľom školského ovocia je Plantex Veselé.
- Mlieko pre školy
Tatranská mliekáreň, a.s. ponúka široký sortiment kvalitných a zdravých produktov, ktoré škola poskytuje deťom. Dotované sú Európskou úniou v rámci európskeho Školského mliečneho programu.
ŽIVOTNÉ PROSTREDIE:
- Dni enviromentálnych aktivít
V našej materskej škole každoročne oslavujeme Deň vody, Deň jablka, Deň Zeme... V tieto dni pani učiteľky s deťmi realizujú rôznorodé aktivity, ktorými sa snažia deťom priblížiť ich dôležitosť a potrebu ich ochrany.
- Túlame sa prírodou (turistické vychádzky v každom ročnom období)
S deťmi podnikáme turistické vychádzky, v každom ročnom období, do prírodných lokalít v okolí mesta, napríklad Peterské jazerá, alebo na Vyhliadku Šianec. Prírodu v okolí Hlohovca spoznávame pomocou detských lúp a encyklopédií. Deti majú možnosť poznávať a porovnávať prírodu v každom ročnom období.
Pre zvyšovanie úrovne výchovno-vzdelávacej činnosti sme vytvorili v jednotlivých triedach centrá gramotnosti, zamerané na PREDČITATEĽSKÚ GRAMOTNOSŤ. Pri jej rozvíjaní využívame metodiku Tréningu fonematického uvedomovania, čím deti vedieme k porozumeniu čítaného textu a jeho grafickému zaznamenaniu.
Našu pozornosť chceme sústrediť tiež na to, aby sme podporovali tvorivý výchovno-vzdelávací proces trojrozmernou učebnou pomôckou LEGO. Obe materské školy za jednu zo svojich priorít pokladajú zlepšovanie vzťahov so školskou komunitou a zriaďovateľom. Dobre funguje spolupráca s Radou školy a Radou rodičov, ktoré podporujú modernizáciu škôl. Svojimi pripomienkami a postrehmi napomáhajú skvalitniť výchovno-vzdelávací proces.
Našim cieľom je vytvoriť v materskej škole také podmienky, aby deti získali nielen kvalitnú výchovu a vzdelávanie, ale aby tu spolu s nami prežili spokojné a šťastné detstvo.